مسجد باید آموزه‌های ناب مهدوی را به مردم معرفی کند/انتظار فعال را به مردم آموزش دهیم
64 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان
مصاحبه کننده : خبرگزاری شبستان. خانم قربانی
نحوه تهیه : فردی
مبلغ بین‌المللی حوزه تصریح کرد: 
مسجد باید آموزه‌های ناب مهدوی را به مردم معرفی کند/انتظار فعال را به مردم آموزش دهیم
خبرگزاری شبستان: استاد حوزه علمیه با بیان این که مسجد به عنوان کانون تولید و ترویج اسلام ناب باید آموزه‌های ناب مهدوی را به مردم معرفی کند، گفت: ائمه جماعات و صاحبان منبر باید دوره‌های آموزشی تخصصی مهدویت را سپری کنند و در مساجد تولید و ترویج کنند.

حجت الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری سهروردی مبلغ بین المللی حوزه علمیه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، با بیان این که از حیث تئوریک و آموزه‌های دینی رابطه تنگاتنگی بین مسجد و امام زمان (عج) وجود دارد، عنوان کرد: تجلی‌گاه و میعادگاه ارتباط عشاق و منتظران با منتظر در گذشته در مسجد سهله بود و امروز در مسجد جمکران است، محل ظهور امام عصر (عج) در مسجدالحرام و محل استقرار حکومت آن حضرت در مسجد کوفه است و این بدان معناست که حضرت مهدی (عج) با مسجد ارتباط عمیقی دارد.

نگاه امام (عج) بیش از این که به سازه مسجد باشد، به کارکرد مسجد است

مبلغ بین المللی حوزه تصریح کرد: در بررسی  مسجد در عصر ظهور می‌بینیم که امام زمان (عج) پس از ظهور، مساجدی می‌سازد، چند مسجد را خراب می‌کند، چند مسجد را گسترش می‌دهد؛ یکی از تحلیل‌هایی که وجود دارد این است که امام عصر (عج) ساختمان مسجد را خراب نمی کند، بلکه نگاه امام (عج) بیش از این که به سازه مسجد باشد، به کارکرد مسجد است.

نویسنده کتاب «مصلحت در فقه» اظهار داشت: اگر ما می‌خواهیم که مساجدمان، مورد قبول امام زمان (عج) باشد، باید کارکرد آن احیای سیره اهل بیت (ع) باشد، مسجد به مثابه سازه زمانی ارزش می‌یابد که نام اهل بیت (ع) و ذکر خدا در آن باشد، در غیر این صورت جزء مساجدی است که امام زمان (عج) آن را خراب می‌کند.

ارتباط عمیقی بین امام عصر (عج) و مسجد وجود دارد

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تأکید کرد: همان طور که گفته شد، در بحث میعاد، ظهور و پس از ظهور ارتباط عمیقی بین امام عصر (عج) و مسجد وجود دارد، بنابراین مساجد ما باید مطلوب و مورد قبول امام عصر (عج) باشند.

استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: امام خمینی (ره) می‌فرمود که انقلاب اسلامی از مساجد بوده و در مساجد نیز باید تثبیت شود، مساجد در دورانی که رسانه‌ها بایکوت بودند، بچه‌های انقلاب را تربیت و کادرسازی کرد و توانست نقش خود را در پیروزی انقلاب اسلامی به خوبی ایفا کند.

وی بیان داشت: اگر مسجد نقش مهمی در حدوث انقلاب اسلامی داشته است، باید در ثبوت انقلاب و صدور انقلاب نیز نقش داشته باشد، صدور انقلاب، صدور پیام و رسالت انقلاب اسلامی و انتقال ارزش‏های معنوی و الهی به گوش جهانیان است و برای رسیدن به این هدف باید از کلیه‏ امکانات و ابزارها استفاده کنیم و در اینجا، مساجد می‌توانند نقش تأثیرگذاری داشته باشند.

آموزه‌های مهدویت را به صورت صحیح به مردم معرفی کنیم

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی با اشاره به اهمیت ترویج مهدویت در مساجد، عنوان کرد: یکی از بحث‌های مهم امروز مساجد این است که آموزه‌های مهدویت را به صورت درست و صحیح به مردم معرفی کنیم.

پژوهشگر مطالعات اسلامی افزود: اگر این آموزه ناب و زلال به طور ناصحیح به دست افراد سودجو برسد، ممکن است به آموزه شکننده و زهرآگینی تبدیل شود، همان طور که امروزه برخی افراد از این آموزه سوء استفاده می‌کنند.

مسجد باید آموزه‌های ناب مهدوی را به مردم معرفی کند

وی با اشاره به این که مسجد به عنوان کانون تولید و ترویج اسلام ناب باید آموزه‌های ناب مهدوی را به مردم معرفی کند، تصریح کرد: ائمه جماعات و صاحبان منبر باید دوره‌های آموزشی تخصصی مهدویت را سپری کنند و نسبت به مهدویت، آگاهی کامل داشته باشند و سپس در مساجد تولید و ترویج کنند.

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی افزود: دومین گام در ترویج مهدویت در مساجد این است که باید مهدویت را از مهدویت نشسته به انتظار به مهدویت ایستاده به انتظار تبدیل کنیم، ما نباید منتظر بنشینیم تا امام زمان ظهور کند، بلکه باید انتظار فعال را به مردم آموزش دهیم.

این مبلغ بین المللی در پایان گفت: ما باید برای نزدیکی به ظهور بسترسازی کنیم و برای رسیدن به این مهم، همه باید مسئولیتی به دوش بگیرند و در این صورت است که می‌توانیم این سخن امام خمینی (ره) را که «این انقلاب زمینه ساز ظهور است» را عملی کنیم و به دنیا نیز صادر کنیم.

http://shabestan.ir/detail/News/469290