همدلی میان مردم و مسئولین عامل مهم رعایت حقوق شهروندی است
65 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

استاد حوزه و دانشگاه گفت:رعایت حقوق شهروندی یعنی مردم و مسئولین نسبت به یکدیگر همدلی داشته باشند.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: باید با تببین درست حقوق شهروندی زیر ساختهای مشارکت اجتماعی مردم را در جامعه ارتقاء دهیم و اجازه ندهیم افراد جامعه نسبت به مسائل جامعه خنثی عمل کنند. حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به مقوله شهروند و حقوق شهروندی در جامعه امروز گفت:عدم توجه به حقوق شهروندی احساس مسئولیت مردم نسبت به یکدیگر را خنثی می کند.

وی ادامه داد: رعایت حقوق شهروندی یعنی مردم و مسئولین نسبت به یکدیگر همدلی داشته باشند.

 استاد حوزه و دانشگاه گفت: تنظیم روابط بین انسانی  بیشتر و پیشتر از روابط بین خدا و انسان قابل اهمیت است حق تولید کننده و مصرف کننده، حرمت ارباب رجوع، رعایت منشور اخلاقی در ادارات، امر به معروف و نهی از منکر همه جزوی از حقوق شهروندی در جامعه هستند که متاسفانه نسبت به آن بسیار کم توجهی می شود.

 وی افزود: در جامعه امروز مردم در مقابل رویداد یک حادثه در خیابان، بیمارستان و… به جای داشتن دغدغه  و یا اعمال واکنش، سوژه یابی می کنند و با دوربین های خود، فقط آن را تماشا می کنند و در شبکه های اجتماعی نیز به تماشای دیگران می گذارند. این نشان از این است که مسئولیت پذیری و کنشگر بودن نسبت به ناهنجاری ها در جامعه رو به زوال می رود. و مردم به جای فعال بودن، خنثی عمل می کنند که این امر نشان از عدم توجه به حقوق شهروندی افراد در هر جامعه ای است.

 مبلغ بین المللی حوزه عنوان کرد: در واقع توجه به منشور اخلاقی، مسئولیت پذیری، آگاهی مردم نسبت به حقوق یکدیگر، مشارکت اجتماعی و…همه ازموارد مهمی است که سبب ارتقاء حقوق شهروندی در جامعه  می شود.

 حجت الاسلام جهانگیری ابراز داشت: حقوق شهروندی گاهی در مقوله اجتماعی نمود بیشتری دارد مانند بالارفتن قمیت نفت که در برخی کشورها مردم با توجه به حقوقی که نسب به هم و جامعه دارند ثروت خود را در اختیار سرمایه دولت قرارمی دهند تا سرمایه دولت نخوابد وایجاد مشکلات اقتصادی نکند اما در کشورما به محض بالارفتن تورم مردم بلافاصله به تورم دامن زده ومیزان خرید خود راافزایش می دهند که اگر مردم بلافاصله مصرف کالا را کنترل کنند قیمتها خود به خود کاهش پیدا می کنند. این کنش فعال، ناشی از آگاه و مسئولیت پذیر بودن جامعه است.

 وی با بیان اینکه دولت نیز نتوانسته زیر ساختهای مشارکتی مردم در عرصه های مختلف را فراهم کند اظهار داشت: فرار مغزها همیشه علمی نیست گاهی فرار مغزها اقتصادی و فرهنگی است که عدم توجه به مقوله حقوق شهروندی سبب می شود سرمایه های فکری اقتصادی و فرهنگی از مرزهای فرهنگی و اقتصادی ما عبور کنند .

 مبلغ بین المللی حوزه خاطر نشان ساخت: ما باید با حقوق شهروندی زیر ساختهای مشارکت اجتماعی  مردم را بالا ببریم  و افراد جامعه را خنثی بار نیاوریم ، یکی از عظمت های انقلاب اسلامی این بود که مردم مسئولیت پذیر بودند و نسبت به اوضاع جامعه فعال که متاسفانه امروزه با توجه به تبلیغات و پیشرفت های علمی و فرهنگی نتیجه عکس داشته و مسئولیت مردم نسبت به مسائل و حقوق شهروندی در جامعه کمرنگ شده است.

 حجت الاسلام جهانگیری گفت: اگربتوانیم حقوق شهروندی را در جامعه با توجه به معیارهای مناسب در جامعه تببین کنیم می توانیم مردم را از قانون گریزی و عدم توجه به حقوق افراد نسبت به یکدیگر آگاه سازیم و آنها را نسبت به حقوق افراد جامعه مسئولیت پذیر و فعال کنیم.

انتهای پیام/