باز نشر مصاحبه در سایت نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپایی
62 بازدید
تاریخ ارائه : 3/16/2015 10:35:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

تکلیف شورای فضای مجازی در برابر نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپا چیست

جنبش نشر نامه .حجت‏ الاسلام یحیی جهانگیری، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‏وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، درباره فعالیت سه ساله شورای عالی فضای مجازی گفت: مشکلات فراوانی در عملکرد سه ساله شورای عالی فضای مجازی دیده می‏شود که باید به آن به طور مفصل پرداخته شود؛ اما به طور اجمال می‏توان گفت که عدم اعتقاد به راهبرد مورد نظر این شورا از مهم‏ترین مشکلات است.

وی در ادامه افزود: شورای عالی به جای پرداختن به آسیب‏های این فضا هنوز به فکر بحث فیلترینگ و پهنای باند است که از اولویت‏های چندم شورای عالی است.

وی  نبود سواد رسانه‏ای در جامعه را از مباحث قابل تأمل خواند و ابراز داشت: متأسفانه شورای عالی فضای مجازی در فرهنگ سازی، نهادینه سازی و سواد رسانه‏ای جامعه به ویژه جوانان در استفاده صحیح از این فضا فعالیت کارسازی نداشته است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: نداشتن سواد صحیح از استفاده از این فضا سبب انبوه کاربران در این فضا شده و همین امر موجب بسیاری از مشکلات فرهنگی در جامعه شده است.

وی نگاه اعضای شورا را به تکنولوژی‏های آینده منفعلانه توصیف کرد و بیان داشت: تکنولوژی‏های جدیدی در مسأله فضای مجازی در راه است که متأسفانه هنوز مسؤولان کشور به فکر کنترل و هدایت این فضا نیستند و زمانی که این تکنولوژی‏ وارد کشور شود با انبوهی از مشکلات فرهنگی و اقتصادی کشور را به زحمت خواهد انداخت.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به پارادوکس رفتاری اعضای شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: متأسفانه این شورا در رفتار و گزارشات هماهنگی ندارد و با توجه به هیجانات عظیم خبری از این شورا و تعطیلی پی در پی جلسات هنوز به یک همدلی نرسیده است.

شورای عالی فضای مجازی برای پیام رهبر انقلاب به جوانان اروپا چه تدبیری کرده است

وی با پرسش سؤالی مهم از این شورا تصریح کرد: شورای عالی باید پاسخ‏گو باشد که در بسط پیام رهبر انقلاب در دعوت جوانان اروپا به اسلام چه فعالیت مهم و تأثیر گذاری را داشته است.

حجت‏الاسلام جهانگیری با اشاره به مشکلات این شورا افزود: مشخص نبودن جایگاه حقوقی شورای عالی، نبود اتاق فکر جدی، عدم درک مطالبات رهبر انقلاب و وجود دغدغه‏های دیگری غیر از دغدغه فضای مجازی از مهم‏ترین موانع پیش روی این شورا است.

فضای مجازی با سیاست و دیانت ما گره خورده است

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کرد: اگر شورای عالی یک برنامه‏ مدون و فعالی داشته باشد می‏تواند از وجود چنین فضایی برای پیشبرد اهداف انقلاب و صدور آن به جهان استفاده کند.

این فعال و محقق فضای مجازی در پایان تأکید کرد: فضای مجازی با سیاست و دیانت ما گره خورده به همین علت حوزه علمیه باید با تشکیل کمیسیون حوزوی و بررسی تکنولوژی‏های آتی به بررسی و  شناخت آثار این فضا بپردازد.

http://www.letter4youth.ir