مصاحبه با خبر نگار شبستان به مناسبت هفته وحدت
75 بازدید
تاریخ ارائه : 1/7/2015 11:39:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان درقم، با اشاره به فراررسیدن هفته وحدت گفت: متاسفانه گاهی یک نگاهی در رسانه های ضد شیعی مطرح می شود مبنی بر اینکه ایران از وحدت به عنوان یک ابزار جهت تشیع استفاده می کند و نگاه تاکتیکی به وحدت دارد.

وی افزود: این رسانه های ضد شیعی معتقدند ما می خواهیم در سایه وحدت جهان تسنن را با چالش الاهیاتی روبرو کنیم.

کارشناس نهاد رهبری در دانشگاه ها ادامه داد: وحدت از نظر ایران یک تاکتیک نیست یک استراتژی است که با تغییر زمان این جریان در جمهوری اسلامی عوض نمی شود و اینگونه نیست که ما روزی وحدت را نوعی نقشه راه قرار دهیم  وزمانی که به هدف خود رسیدیم آن را رها سازیم.

مبلغ بین المللی حوزه تصریح کرد: نتیجه این امر اینگونه می شود که وحدت تاکتیکی نیست بلکه استراتژی است و تغییر نمی کند و اساسا از نظر امام و رهبری و مرجعیت شیعه وحدت حتی گاهی فراتر از استراتژی است و میتواند ایدولوژیک نیز باشد.

وی با بیان اینکه سه نگاه نسبت به وحدت وجود دارد اظهار داشت: مخالفان جمهوری اسلامی این وحدت را تاکتیکی می داند اما  وحدت در جمهوری ما استراتژیک و ایدولوژیک بوده و دلیل قاطع ما بر این ادعا متون دینی و باورهای ماست که همواره همگان را به وحدت دعوت می کند.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی یادآور شد: ما هیچ گاه به دنبال شیعه سازی از طریق وحدت نبوده و نیستیم چرا که به دنبال حذف کردن مذاهب دیگر هم نیستیم یا اینکه مذاهب اسلامی از بین بروند چراکه مذاهب اسلامی  درعین اینکه دارای استقلال هستند باید همگرایی و همسویی خوبی با یکدیگر داشته باشند .

برای حفظ وحدت تمام مذاهب اسلامی باید با یکدیگرحرکت کنند

کارشناس نهاد رهبری در دانشگاه ها خاطر نشان ساخت: جهان اسلام دشمنانی دارد که می خواهند اسلام را زمین گیر کنند واینجا یک فرقه و مذهب اسلامی نمی تواند کاری انجام دهد بلکه همه باید با هم حرکت کنند.

مبلغ بین المللی حوزه اذعان کرد: پدیده دشمن فقط شیعه است که مذهب سنی و فرقه های دیگر را نیز درگیر کرده است و اسلام امروز با دو پدیده تحریف و تکفیر از طرف دشمنان روبرو است که می خواهند اسلام را یک اسلام سکولار و بدون گرایشهای اجتماعی معرفی نماید.

وی ابراز داشت: همچنین تحریف و تکفیر دشمنان بیرونی و درونی سبب ایجاد فهم های غلط از اسلام شده به گونه ای که امروز جامعه اسلامی توسط تکفیریها ذبح می شود.

دشمنان می خواهند یک اسلام گریم شده و منحرف به دنیا معرفی کنند

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی بیان کرد: هدف از تحریف و تکفیر دشمنان این است که یک اسلام گریم شده و اسلام منحرف به دنیا عرضه کنند.

کارشناس نهاد رهبری در دانشگاه ها افزود: امروزه مردی که  هزار و 400 سال پیش یوده هنوز رکوردار جهان اسلام است وکتابش قرآن پرفروش ترین کتاب و نامش پر تکرارترین نام می باشد و امسال نیز بزرگداشت فرزندش امام حسین(ع) پر همایش ترین کنگره جهانی بوده است و این نشان می دهد اسلام هزارو 400 سال پیش هنوز دارد در جهان مادی گری رکورد می زند و رکورد می شکند.

مبلغ بین المللی حوزه اظهار داشت: دشمنان می خواهند رکورد اسلام را بشکنند و عده ای نیز در این راستا با تحریف و تکفیر دست به این اقدام می زنند تا شاید بتوانند خدشه ای به اسلام وارد کنند.

وی با اشاره به اینکه گاهی سوالاتی در باب این گروههای تکفیری در جهان اسلام مطرح می شود مبنی بر اینکه اینها چرا با انجام اعمال خشونت بار خودرا مدافع اسلام معرفی می کنند گفت: البته که این گروهها مسلمان نیستند و می خواهند  با تحریف و تکفیر با نام اسلام به اسلام ضربه بزنند و اسلام ناب را از بین ببرند.

امام خمینی(ره) انقلاب شیعی ایران را با عنوان انقلاب اسلامی به دنیا معرفی کرد

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی ادامه داد: ما باید مراقب باشیم تا اختلاقات جهان اسلام را برجسته نکنیم و در ان ندمیم چرا که ممکن است این اختلافات جزیی به مشکلات کلانی تبدیل شوند.

کارشناس نهاد رهبری در دانشگاه ها اظهار کرد: آنچه امام خمینی(ره) در ایران ایجاد کرد برخواسته از آموزهای شیعی بود با اینحال ایشان هرگز این انقلاب را انقلاب شیعی معرفی نکرد بلکه گفت این یک انقلاب اسلامی است.

عده ای به نام شیعه برطبل اختلافات می کوبند


مبلغ بین المللی حوزه عنوان داشت: امام خمینی(ره) که یک مجتهد شیعی بود می دانست که عده ای با نام شیعه گری برطبل اختلافات می کوبند که امروزعده ای نیزبا نام شیعه اختلافات جهان اسلام را برجسته می کنند.

وی اذعان کرد: امروز که شیعه به یک وحدت سیاسی، اجتماعی رسیده است دنبال این هستند که شیعه را ایزوله کنند و موجب شوند شیعه در حاشیه قرار گیرد و ما باید مراقب باشیم که از دامن زدن به اختلافات و بحثهای اختلاف انگیز جلوگیری کنیم.

حجت  الاسلام جهانگیری سهروردی در پایان گفت: جهان اسلام و تشیع نباید اجازه دهد شعائر و مباحث جمعیتی در قالب مذاهب موجب وهن شیعه و تفرقه در عالم اسلام شود بلکه باید با نگاهی جامع ار بروز چنین مباحثی جلوگیری کنیم تا جامعه دینی و اسلامی دچار آسیب نشود.

پایان پیام/

 http://shabestan.ir/TextVersionDetail/428311