عاشورا نقشه‌راه ظهور/برای ظهور نگران و نگران باشیم
156 بازدید
تاریخ ارائه : 11/17/2014 10:55:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

محرم کلاس زندگی منتظرانه
عاشورا نقشه‌راه ظهور/برای ظهور نگران و نگران باشیم
خبرگزاری شبستان :استاد حوزه و دانشگاه گفت: اگر در عاشورا می‌گرییم باید به ظهور هم دقت کنیم تا عاشورایی خونین تکرار نشود، عاشورا را در تاریخ نگذاریم بلکه به حیات مردم بیاوریم تا مردم را برای یک واقعه بزرگ عاشورایی که ظهور است آماده کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین یحیی جهانگیری سهروردی مبلغ بین‌المللی دینی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، با اشاره به این که چندین سیگنال ارتباطی بین عاشورا و مهدویت وجود دارد عنوان کرد: متأسفانه ما تاکنون عاشورا را تاریخی نگاه کردیم و حال آن که عاشورا برای تاریخ است و بین این دو مقوله اختلاف فراوانی است.

عاشورا تاریخی نیست بلکه برای تاریخ است

استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: اگر ما به عاشورا تاریخی نگاه کنیم، عاشورا یک موزه است که سالی یک بار در دهه محرم درب موزه را باز می‌کنیم و قصه‌های عاشورا را در آن بازگو می‌کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: اگر عاشورا را برای تاریخ ببینیم، موزه نیست بلکه کارگاه فهم و درک چگونه زیستن، چگونه با حق بودن و چگونه بر باطل بودن است و می‌فهمیم که عاشورا حرف‌های بلندی دارد.

این مبلغ بین‌المللی بیان داشت: این که گفته می‌شود که عاشورا برای تاریخ است بدین معناست که عاشورا فقط برای گذشته نیست بلکه برای حال و آینده است و یکی از اتفاقات آینده ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه شریف) است.

عاشورا با ظهور پیوند دارد

وی با بیان این که عاشورا برای ظهور هم حرف دارد گفت: در زیارت عاشورا که مخصوص امام حسین (علیه السلام) است از هیچ یک از امامان معصوم (علیهم السلام) از جمله امام سجاد (علیه السلام) و امام محمد باقر (علیه السلام) که در کربلا حضور داشتند یاد نمی‌کنیم ولی از حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه شریف) یاد می‌کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی ادامه داد: در دعای ندبه که دعای امام عصر (عجل الله تعالی فرجه شریف) است، در میان دعا به کربلا گذری می‌کنیم و از امام حسین (علیه السلام) یاد می‌کنیم که نشان می‌دهد که این دو با هم پیوند دارند.

نویسنده کتاب "بگذار زندگی کنم" خاطرنشان ساخت: در روز میلاد امام زمان (15 شعبان) توصیه شده است که زیارت عاشورا خوانده شود و به یاد امام حسین (علیه السلام) باشید، همچنین در روز میلاد امام حسین (علیه السلام) توصیه شده است که دعای عهد بخوانید و به یاد امام زمان خود باشید.

این مبلغ بین‌المللی عنوان کرد: زمانی که حضرت مهدی (عجل الله تعلی فرجه شریف) ظهور می‌کند بر روی پرچم آن حضرت، "یا لثارات الحسین" نوشته شده است، همچنین امام زمان (عج) در اولین سخنان خود می‌فرماید "من قیام نمودم تا انتقام خون جدم حسین (علیه السلام) را بگیرم".

استاد حوزه و دانشگاه ابراز داشت: اولین کسی که بعد از ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه شریف) به این دنیا رجعت می‌کند امام حسین (علیه السلام) است، همچنین کسی که به بدن امام زمان (عجل الله تعالی فرجه شریف) نماز می‌خواند امام حسین (علیه السلام) است.

استاد حوزه و دانشگاه  تصریح کرد: این موارد نشان می‌دهد که عاشورا با ظهور پیوند دارد ولی مقیاس و پیکسل آن متفاوت است، یعنی عاشورا عرصه نبرد حق و باطل در مقیاس نینوا بود در حالی که ظهور نقطه نبرد حق و باطل در مقیاس و پیکسل جهانی است، فقط جغرافیا بزرگ‌تر می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی با بیان این که متأسفانه عاشورا را به صورت روایت و تاریخی دیدیم گفت: اگر عاشورا را برای تاریخ می‌دیدیم از این واقعه پیام می‌گرفتیم و از همه سیگنال‌های آن می‌توانستیم استفاده کنیم.

امام حسین (علیه السلام) در عاشورا بیش از 100 بار حضرت مهدی (عج) را یاد کردند

نویسنده کتاب "بگذار زندگی کنم" اظهار داشت: در تفسیر کافی آمده است که اگر قبول کنیم که یاران امام حسین (علیه السلام) 72 نفر بودند، امام حسین (علیه السلام)، هر یک از یاران خود را که به میدان نبرد بدرقه می‌کردند و همچنین زمانی که بر سر بالین هر یک از شهدای کربلا می‌رفتند، حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه شریف) یاد می‌کردند.

وی با بیان این که امام حسین (علیه السلام) در روز عاشورا بیش از 100 بار به یاد حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه شریف) بودند عنوان کرد: امام حسین (علیه السلام) هر بار، این قسمت از آیه شریفه 23 از سوره احزاب "فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدّلوا تبديلا " به معنای این گروهی مهلتشان تمام شد و گروهی ديگر منتظرند اما تبديل (در مشيت الهي) نيست" را  قرائت می‌کردند.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: برخی مفسران عقیده دارند که منظور از "فمنهم من قضی نحبه"، عاشوراست که عده‌ای در آنجا شهید شدند و سرها به سر نیزه رفت و منظور از "و منهم من ینتظر"، ظهور است که عده‌ای منتظر می‌مانند.

حجت‌الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: زمانی که عبیدالله بن زیاد در مجلس کوفه به حضرت زینب (علیها السلام) توهین کرد، حضرت زینب (علیها السلام) لب به سخن گشودند و از فضایل خاندان خود و اهل بیت (علیهم السلام) بیاناتی فرمودند و در تاریخ آمده است که حضرت زینب (علیها السلام) در میان سخنان خود فرمودند که حضرت مهدی از ماست.

این مبلغ بین‌المللی ادامه داد: چه می‌شود که حضرت زینب (علیها السلام) به آینده تاریخ و مهدویت اشاره می‌کند؟ در این جا حضرت زینب (علیها السلام) عنوان می‌کند که هم اکنون ممکن است که به ظاهر پیروز شده باشید ولی منتظر انتقام در زمان ظهور باشید.

دعوت یاران (امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا و امام زمان (عج) از غیبت تا ظهور)

وی با اشاره به این که عاشورا تکرار می‌شود گفت: همچنان که امام حسین (علیه السلام) از مدینه به مکه و از مکه به کربلا حرکت کرد و در این میان، مردم را به یاری و کمک دعوت می‌کرد، امام زمان (عجل الله تعالی فرجه شریف) نیز برای ظهور خود نیرو تدارک می‌بیند.

حجت‌الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: امام حسین (علیه السلام) از مدینه تا کربلا به جمع‌آوری یاران پرداخت و حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه شریف) از غیبت تا ظهور، یاران را به سوی خود می‌خواند که این نیز یکی از وجه اشتراک‌های این دو امام بزرگوار است.

این مبلغ بین‌المللی عنوان کرد: پیامر اکرم (صلی الله علیه و آله  سلم) وقتی اسامی امامان معصوم (علیهم السلام) را برای اصحاب خویش برمی‌شمرد تا بدانند که راه پس از ایشان کدام سوی است پس از امام حسین (علیه السلام) می‌فرماید که "و 9 فرزند حسین (علیه السلام) تا حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه شریف)" که بعد از ایشان قرار دارند.

استاد حوزه و دانشگاه  ادامه داد: پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله  سلم) امامان بعد از امام حسین (علیه السلام) را ذکر نمی‌کند بلکه طوری بیان می‌فرماید که توجه همگان را به حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه شریف) معطوف کند، یعنی یکی در ابتدای تاریخ و دیگری در انتهای افق که اگر انسان این دو را نبیند گمراه شده است.

برای ظهور نگران و نگران باشیم

نویسنده کتاب "بگذار زندگی کنم" اظهار داشت: پیوندهایی که بین امام حسین (علیه السلام) و امام زمان (عجل الله تعالی فرجه شریف)وجود دارد به چند نکته اشاره دارد از جمله این که عاشورا جدا شده از ظهور نیست و هر آن چه که در عاشورا اتفاق افتاد در ظهور نیز اتفاق می‌افتد.

وی تصریح کرد: اگر در عاشورا می‌گرییم باید به ظهور هم دقت کنیم تا عاشورایی خونین تکرار نشود، عاشورا را در تاریخ نگذاریم بلکه به حیات مردم بیاوریم تا مردم را برای یک واقعه بزرگ عاشورایی که ظهور است آماده کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تأکید کرد: ما باید نگران و نگران باشیم، نگران اول به معنای دغدغه مند بودن است و نگران دوم بدین معناست که بنگریم و دقت کنیم که برای ظهور خود را آماده کنیم.

عاشورا نقشه‌راه ظهور

وی با اشاره به این که دوران غیبت همان دوره سفیر امام حسین (علیه السلام) از مدینه تا نینواست بیان داشت: چه بسیار افرادی که به امام حسین (علیه السلام) نامه نوشتند ولی با امام حسین (علیه السلام) نیامدند و باختند و چه یارانی که به امام حسین (علیه السلام) نامه ننوشتند ولی در صحنه نبرد آمدند و به دشمن تاختند.

این مبلغ بین‌المللی در ادامه خاطرنشان ساخت: این وقایع در ظهور نیز به وقوع می‌پیوندد و این‌ها پیام بزرگی است که یادمان باشد که از قافله عقب نمانیم و مسیحیانی که تازه مسلمان شده‌اند از ما پیشی بگیرند.

حجت‌الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی با اشاره به این که عاشورا نقشه‌راه ظهور است گفت: امروزه بهترین فرصت است که مردم را برای ظهور آماده کنیم و از عاشورا سناریوهای خوبی برای آینده و ظهور ترسیم کنیم.

پایان پیام/

http://www.shabestan.ir