مردم جامعه امروز نگاهی بدوی به اخلاق دارند / تضمین سلامت روانی جامعه نیازمند تبیین گزاره های اخلاقی است
53 بازدید
تاریخ ارائه : 11/11/2014 11:14:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی کارشناس نهاد رهبری در دانشگاه هادر گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان درقم، با اشاره به اینکه اخلاق اجتماعی یک حقیقت خفته در جامعه امروز ماست گفت: برخی اخلاق را در یک جامعه مقوله فردی می دانند نه یک مقوله  اجتماعی .

وی افزود: دروغ گفتن، راست بودن، سلام کردن، احترام گذاشتن همه این موارد جزو اخلاق فردی محسوب می شوند  در حالی که ما باید به مردم ثابت کنیم همه این موارد علاوه بر فردیت داشتن یک ارزش مهم اخلاقی است که در برآیند اجتماعی جامعه و کارکرد اجتماعی آن بسیار با اهمیت بوده و جایگاه انسان را در جامعه تثبت می کند.

مبلغ بین المللی حوزه ادامه داد: قبل از انقلاب جامعه دینی ما به فقه  یک نگاه فردی داشتند اما این امام خمینی(ره) بود که فقه را به یک دانش  اجتماعی تبدیل کرد و گفت فقه برای حکومت و تشکیل نظام امری مهم است.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی تصریح کرد: امام خمینی(ره) دانش فقه را از یک دانش فرد محور به یک رشته مستقل محور تبدیل کرد که متاسفانه در حوزه اخلاق چنین چیزی رخ نداده است.

استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: درحوزه اخلاق دینی ما باید مقوله اخلاق را از ساحت فردی به سیستمی تبدیل کنیم که بتواند به حوزه اخلاق اجتماعی ربط پیدا کند .

وی عنوان کرد: در جامعه امروز هر فرد متولی اجرای ارزشهای اخلاقی نیست بلکه نظام اسلامی متولی برپا داشتن اخلاق است به طور مثال مردم ایران به طور کامل ارزش اخلاقی نظم را نمی دانند اما فرهنگ سکولار ژاپن از نظم به عنوان فرهنگ نام برده می شود اما در جامعه دینی و اسلامی ما مردم اغلب به نظمی توجه دارند.

مبلغ بین المللی حوزه یادآورشد: دلیل اصلی جامعه سکولار ژاپن توجه به زیر ساختهای نظم بوده و با نگاهی سیستماتیک به آن پرداخته است که متاسفانه در کشورما به مقوله نظم که جزیی ازاخلاق اجتماعی است با نگاهی فردی توجه شده است.

حجت الاسلام جهانگیری با اشاره به اینکه گاهی بیان می شود امام زمان دروغگویان را از بین می برد گفت: امام زمان دروغگویان را از بین نمی برد بلکه سیستمی تعبیه وزمینه ای ایجاد می کند که دروغی نباشد که فرد بخواهد دروغ بگوید.

وی خاطر نشان ساخت: اگرسیستم ما درست بود اقتصاد و نظام اجتماعی ما خوب بود و مردم مجبور به دروغ گویی نبودند و کارها در ادارت به سهولت انجام میشد و مردم ناچار به دورغ نمی شدند.

استاد حوزه و دانشگاه، با اشاره به حدیث پیامبر اکرم(ص) در باب صداقت در گفتار اذعان داشت: نجات هر فرد در صداقت و راستگویی است و اگر بخواهیم ارزشهای اخلاق را درجامعه پیاده کنیم باید نگاه سیستمی ایجاد شود.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی ادامه داد:  دروغ رفتاری نیز گاهی در جامعه به عنوان یک نفاق یاد می شود چرا که سبب می شود مردم رفتارهایشان با باورهایشان همسو و یکسان نباشد و عدم هماهنگی در گفتار و رفتار بد اخلاقی های زیادی در اجتماع بوجود خواهد آورد.

جامعه امروز نیازمند یک تحول در رساله نویسی است

وی افزود: جامعه دینی نیز نقش اساسی در اخلاق دارد و متون اخلاقی باید از منبع دینی مردم که رساله می باشد استخراج شود که اگر در همین راستا به صد سال قبل برگردیم شیخ انصاری در مکاسب خود تنها از فقه و عبادت و معاملات بحث نکرده است بلکه از غیبت و دروغ و ...نیز بحث کرده است  در حالی که امروز در رسالات ما تنها به بایدها و نبایدهای پرداخته شده است .

مبلغ بین المللی حوزه تصریح کرد: یعنی امروزه جامعه دینی ما به رساله نگاه می کند و فکر می کند همه وظائف دینی او در نماز و روزه است در حالی که دین یک گستره بزرگ است و ما امروز نیازمند یک تحول در رساله نویسی هستیم.

استاد حوزه و دانشگاه ابراز داشت: ادبیات رسالهای نیز باید متفاوت باشد چرا که در برخی موارد جوانان نمی توانند رساله را بفهمند و این امر شاید به جهت ادبیات حرفه ای آن است که اگربه صورت عادی  و زبان عام فهم برای مردم نوشته شود.

مراجع تنها دیده بان دینداری مردم که همه مردم به آنها اعتماد دارند

مبلغ بین المللی حوزه عنوان کرد:فرمت محتوایی برخی از گزاره ها و ارزشهای پر تکرار در جامعه مانند دروغ، تهمت، غیبت و ...باید در رساله ها گنجانده شود  تا مردم بفهمند حق الناس هم مانند خمس و زکات بسیار مهم و ارزشمند است.

وی ادامه داد:  مراجع به عنوان تنها دیده بان دینداری مردم که همه مردم به آنها اعتماد دارند شایسته است در رسالات خود در همه حوزه ها دینی مردم سخن گفته و ساماندهی کنند.

حجت الاسلام جهانگیری افزود: مردم جامعه دیندار ما به اخلاق نگاه بدوی دارند و گاها دروغ  و حق الناس را جزو بزه های مسلم نمی دانند و دروغ رفتاری و گفتاری در جامعه امروز ما تبدیل به فرهنگ شده است که روند و ادامه چنین فرهنگی سبب نفاق و بداخلاقی اجتماعی می شود.

استاد حوزه و دانشگاه در پایان گفت:برای اینکه بتوانیم سلامت روانی جامعه را تامین کنیم باید گزارهای اخلاقی در جامعه را بررسی کنیم که اگر گزاره های اخلاقی در یک جامعه تبیین و بررسی شود سلامت روانی جامعه را تضمن و تامین کرده است.

پایان پیام/

http://khabarfarsi.com/ext/11028626