روز شمار محرم سوم
36 بازدید
تاریخ ارائه : 11/6/2014 9:36:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

همراه با کاروان کربلا/3
خبرگزاری شبستان: استاد حوزه و دانشگاه گفت: امام حسین علیه السلام دارای ویژگیهای بی نظیری و به نوعی سمبلیک است چرا که تنها امامی است که محل دفن خود را خریده است در ماه شهادتش هیچ ولادتی نیست و در ماه تولدش هیچ شهادتی رخ نداده تنها امامی است که بدنش غسل داده نشده و تنها امامی است که شهید معرکه است. 

حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی مبلغ بین المللی حوزه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، با اشاره به  ورورد عمر سعد به کربلا گفت: عمر بن سعد یک روز بعد از ورود امام حسین علیه السلام به کربلا، یعنی روز سوم محرم، با چهار هزار سوار از اهل کوفه برای نبرد با امام وارد کربلا شد سپاه دشمن آنقدر از ابهت و عظمت می ترسید که در ابتدا عمر با 4 هزار نفر وارد میدان جنگ شد.

وی افزود: در این روز عمر به سعد  عروة بن قیس احمی را نزد امام فرستاد و گفت:« برو و از او بپرس برای چه به این سرزمین آمده و چه می‌خواهد.»عروه چون خودش از کسانی بود که برای امام نامه نوشته بود، شرم ‌کرد نزد او برود.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: عمربن سعد این کار را به همه بزرگانی که نامه به امام نوشته بودند پیشنهاد کرد و همگی از انجام آن خودداری کردند. عاقبت کثیر بن عبدالله شعبی که مردی گستاخ بود، پست و کینه توز بود برخاست و گفت:« من به نزد او می روم و اگر بخواهی، به خدا او را غافلگیر می کنم و می‌کشم.»

مبلغ بین المللی حوزه تصریح کرد: عمر بن سعد به کثیر گفت:« نمی خواهم او را بکشی، ولی از او بپرس برای چه به این جا آمده است» که کثیر به سوی امام حرکت کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به گونه شناسی و تیپ شناسی افراد در عاشورا شمر را به عنوان دشمن اصلی در واقعه عاشورا می دانند اما  آدمهای عادی وریزی که در تاریخ بزرگ نشده بودند را ندیدم و نشاختیم چرا که برخی از آنها کینه و پستی زیادی نسبت به امام داشتند  و نقش مهمی را در جنگ ایفا می کردند.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی  یاد آور شد: ابو ثمامه صائدی که از یاران امام بود، کثیر را مشاهده کرد و به امام عرض کرد:« خدا کارت را به نیکی پایان دهد یا ابا عبدالله! بدترین مردم زمان و جسورترین و خونریزترین آنان به نزد تو می‌آید.»

استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان ساخت: ابو ثمامه کثیر را به جهت کینه ای که نسبت به امام داشت بازگرداند و گفت: پیغامت را به من بگو تا برسانم. من نمی گذارم تو به

وی افزود: عمربن  سعد،پس از بازگشت کثیر قرة بن قیس حنظلی را نزد امام حسین علیه السلام فرستاد تا علت حضور امام در نینوا را بپرسد که امام در پاسخ فرمود: مردم این شهر به من نامه نوشتند که به این جا بیایم. پس اگر آمدن مرا خوش ندارید، باز می گردم.

مبلغ بین المللی حوزه بیان داشت: قره بن قیس پس به سوی عمر بن سعد بازگشت و پاسخ امام را به او گفت و عمر بن سعد نیز در ادامه گفت: امیدوارم خداوند مرا از جنگ و قتال با او معذور دارد.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی ادامه داد: امام حسین علیه السلام زمین کربلا را به مبلغ 60 درهم خرید تا زمانی که در این مکان به شهادت می رسد و دلدادگانش برای زیارت او می آیند  سرزمین مال خودش باشد.

استاد حوزه و دانشگاه اذعان کرد: امام حسین علیه السلام دارای ویژگیهای بی نظیری است و یا به گونه ای سمبلیک است چرا که تنها امامی است که محل دفن خود را خریده است، تنها امامی است که در ماه شهادتش هیچ ولادتی نیست و در ماهی که متولد شده هیچ شهادتی رخ نداده است.

وی ابراز داشت: این نمادهای چشمگیر بسیار مهم است اینکه تنها امامی است که بدنش غسل داده نشده و تنها امامی است که شهید معرکه است و این تنهابودن های ارزشمند امام حسین علیه السلام بود که وی و واقعه عاشورا را در تاریخ ماندگار ساخت.

پایان پیام/

http://shabestan.ir/detail/News/413096