روزشمار عاشورا یکم
32 بازدید
تاریخ ارائه : 11/6/2014 9:33:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

همراه با کاروان کربلا//1
خبرگزاری شبستان: استاد حوزه و دانشگاه گفت: امام حسین علیه السلام به دعوت مردم کوفه راهی کوفه شد وقتی به کوفه رسید با عدم استقبال کوفیان روبرو شده و به آنان گفت:من به دعوت شما آمده ام و بدانید هر کس صدای ما را بشنود و ما را یاری نکند روی سعادت را نخواهد دید. 

حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی مبلغ بین المللی حوزه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، با اشاره به آغاز سفر امام حسین( علیه السلام ) به کربلا گفت: بنا بر روایت تاریخ روز اول محرم در رزو چهارشنبه و روز عاشورا در روز جمعه بوده است که برخی تحلیل گران طور دیگری بیان داشته اند.

وی افزود: امام حسین(علیه السلام) هنوز به کربلا نرسیده است و لذا سرنوشت برای امام رقم نخورده است و هنوز کمی فرصت است امام حسین (علیه السلام) در محلی به نام قصر بنی مقاتل مردم را دعوت کرد تا پایانی دهد به بهانه گیری های مردم برای حضور درکنار خود.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: دعوت مردم همواره از سوی امام ادامه داشت گروهی از اهل کوفه در این منزلگاه خیمه زده بودند. حضرت از آنها پرسید: آیابه یاری من می آیید؟بعضی گفتند: دل ما رضایت به مرگ نمی دهد و بعضی دیگرگفتند: ما زنان و فرزندان زیادی داریم. مال بسیاری از مردم نزد ماست و خبر از سرنوشت این جنگ نداریم، لذا از یاری تو معذوریم.که این دنیا پرستی بخشی از مردم کوفه سبب شد که نتوانند امام را همراهی نمایند.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی تصریح کرد: در روز اول محرم امام لحظه ای در طول روز بر مرکب برخواب رفتند و خواب می بینند و وقتی بیدار می شوند آیه انا لله و انا الیه راجعون را قرائت می کنند حضرت علی اکبرعلیه السلام که نزدیکترین فرد به امام حسین علیه السلام بودند این سخن امام راشنیدند و گفتند چه شده که این آیه را تلاوت کردید و امام حسین علیه السلام فرمودند مرگ نزدیک است و صدای ناقوس مرگ را با تمام وجودم می شنوم .

مبلغ بین المللی حوزه اظهار داشت: حضرت علی اکبر علیه السلام از امام پرسیدند : پدرم! آیا ما بر حق نیستیم؟حضرت فرمود: سوگند به خدا که ما بر حقیم.علی اکبر(ع) گفت: پس ما را باکی از مرگ نیست.امام(ع) فرمود: خدا تو را جزای خیر دهد.

 در همین راستا امام در مسیر خود به سوی کربلا در یکی از منزلگاه ها به فردی بنام «عبدالله بن حرّ جعفی» که یکی از بزرگان عصر خود بود،برخورد کرد امام حسین(ع) در این منزل به عبیدالله جعفی چنین فرمود: پس اگر ما را یاری نمی کنی، خدای را بپرهیز از اینکه جزو کسانی باشی که با ما می جنگد. سوگند به خدا اگر کسی فریاد ما را بشنود و ما را یاری نکند، خدا او را در آتش می افکند.

وی اذعان کرد: باید در گونه شناسی و تیپ شناسی مردم کوفه کمی بیشتر تامل شود چرا که گونه ای در کوفه بودند که می خواستند نه با امام حسین باشند و نه بر امام برای همین از شهر کوفه فرار کردند و نمی خواستند با امام حسین علیه السلام باشند که امام به آنها فرمود چرا فرار می کنید هر کس صدای ما را بشنود و ما را یاری نکند روی سعادت را نخواهد دید.

استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان ساخت: در دستگاه امام حسین علیه السلام چند دسته از مردم بودند که امام علیه السلام هر دسته را به نوعی به همراهی دعوت کردند برخی را گفت شما باید با ما باشید ،برخی را در لحظه آخر دعوت کرد مانند حبیب و برخی را گفت اگر با ما نیستید بر ما نیز نباشید و بروید و اینگونه بود که امام حسین علیه السلام به دعوت همین مردمان کوفه در مسیر سفر به نینوا در حال حرکت بود.

ادامه دارد....

http://shabestan.ir/detail/News/412110