خبرگزاری سمت و سو
60 بازدید
تاریخ ارائه : 11/1/2014 12:41:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

کد خبر: 7950تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۳تعداد نظرات: . نظرخانه » آخرین عناوین » عاشورا نقطه اوج نبرد حق علیه باطل است عاشورا نقطه اوج نبرد حق علیه باطل است

پژوهشگر حوزه دینی و مبلغ بین‌الملل گفت: واقعه عاشورا نبرد حق علیه باطل بوده که از زمان آدم اغاز و تا امام زمان ادامه خواهد داشت.

یک پژوهشگر حوزه دینی و مبلغ بین‌الملل، خارج کردن مسائل مذهبی همچون مراسم عزاداری از حالت تقدس‌نمایی را مهم تلقی کرد.

 حجت‏‌الاسلام یحیی جهانگیری اظهار کرد: متاسفانه یکی از آسیب‎هایی که مراسم مذهبی و یا مسائل فرهنگی و ارزشی، از جمله یادبودهای دفاع‌ مقدس را تهدید می‎کند، نگاه سمبلیک داشتن به این برنامه‎هاست.

 وی افزود: نگاه سمبلیک موجب می‌شود از محتوا و اصل موضوع فاصله بگیریم، در حالی که موضوعات از جمله محرم و دفاع‌مقدس آنچنان از لحاظ عقیدتی قوی وارد جامعه شوند که مردم به عنوان یک کارگاه آموزشی از این درس بیاموزند و از این کارگاه‎های انسان‎ساز بهره‎مند شوند.

استادحوزه و دانشگاه گفت: اگر به عمق واقعه عاشورا و قهرمانان این صحنه نظر کنیم خواهیم دید عاشورا کلکسیونی از مدلهای خوبی وسوپراستارهای معنویت جهانی در تاریخ بشریت است که تا ابد ماندگار خواهد بود.

حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی ، با اشاره به فرارسیدن ماه محرم الحرام ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین (ع) گفت: توجه به ماه محرم و عاشورا همواره دو جور اتفاق افتاده است گاهی با نگاهی تحلیل گرایانه و بعضا نگاهی توصیفی که در این مقوله کمتر به آن توجه شده است .

وی افزود: بر اساس نگاه مشهودین و روز شمار تاریخ، روز عاشورا روز جمعه بوده است و روز اول محرم نیز روز چهارشنبه عنوان شده است.

مبلغ بین المللی حوزه ادامه داد: اگر ما بخواهیم متون زیارت امام حسین علیه السلام را مطالعه کنیم در متون امام حسین علیه السلام سلام که میدهیم سلام ما سلامهایی است که از آغاز تاریخ شروع شده و تا انتها ادامه دارد.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: در زیارت وارث و زیارت عاشورا که خاصه امام حسین علیه السلام است وقتی سلام میدهیم از حضرت آدم علیه السلام شروع می کنیم به ابتدایی ترین نقطه تاریخ می رویم و تا پایان تاریخ با سلام بر امام زمان (عج) ادامه می دهیم.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی اظهار داشت: این است که اهل بیت علیه السلام گفته اند یک پروژه یکروزه نبوده و یا یک پروسه نبوده بلکه یک روند بوده و نباید به عاشورا دریک گوشه از تاریخ که ایزوله شده است نگاه کنیم بلکه اگر می خواهیم عاشورا را جستجو کنیم باید از زمان حضرت آدم شروع و تا حضرت مهدی (عج) پیگیری و مطاالعه نماییم.

وی یاد آور شد: واقعه عاشورا نبرد حق علیه باطل بوده که از زمان آدم اغاز و تا امام زمان ادامه خواهد داشت.

عاشورا نقطه اوج نبرد حق علیه باطل است

مبلغ بین المللی حوزه خاطر نشان ساخت: عاشورا نقطه پیک و اوج نبرد حق و باطل است چرا که از اول تاریخ تا کنون همه امامان برای امام حسین علیه السلام گریه کرده اند و امام زمان نیز برای سوگواری امام حسین علیه السلام گریه نموده اند و این نشان از این است که همه عالم دلداده یک پدیده تاریخی بوده و هستند که در نقطه پیک نبرد قرار داشته است.

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: اگر بخواهیم امام حسین علیه السلام را الگو کنیم باید بدانیم امام چرا خانواده خود را به صحنه نبرد می آورند مگر در جنگ و نبرد زنان می جنگنند که امام خانواده اش را به میدان نبرد برده است.

وی افزود: باید به این پرسشها و سختیهای عاشورا پاسخ جدی دهیم اینکه چرا زنان و کودکان که قادر به کار نیستند به صحنه نبرد آورده می شوند در این گزینه خلاصه می شود که خداوند می خواست نمایی ازچهره حق و باطل را به ما نشان دهد و عاشورا را الگویی برای همه تاریخ قرار دهد.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی اذعان داشت: حضور علی اکبر و حضرت قاسم الگویی برای جوانان، حبیب برای مردان، علی اصغر الگوی تربیتی کودکان، ام الکلثوم وحضرت زینب نمایی ماندگار برای دختران و زنان است.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: اگر به عمق واقعه عاشورا و قهرمانان این صحنه نظر کنیم خواهیم دید عاشورا کلکسیونی از مدلهای خوبی در تاریخ بشریت است یا به تعبیری عاشورا صحنه حضورسوپر استارهای معنویت جهانی است که در تاریخ تا ابد ماندگار خواهد بود.

مبلغ بین المللی حوزه در پایان گفت: باید توجه داشت که ماندگاری عاشورا در تاریخ به جهت حضور چنین الگوهایی است که تمام مدلهای خوبی و درستی را در خود جای داده است.

 جهانگیری خاطرنشان کرد: امروز محرم حالت تقدس به خود گرفته است و باید به سویی حرکت کرد که محرم به عنوان یک فرهنگ و یک ارزش از جایگاه به سزایی در رشد و شکوفایی کشور برخوردار شود.

 در اقصی نقاط جهان محبان اهل‌بیت(ع) علاقه‌مند هستند که در مراسم سوگواری امام حسین(ع) به میزبانی استان زنجان حضور یابند، چرا که این شهر به دلیل اشتیاق و محبتی وصف‎ناشدنی به اهل‌بیت(ع) به خصوص سیدسالار شهیدان از جایگاه ویژه‎ای برخوردار است.

 وی افزود: استان زنجان به دلیل برخورداری از پتانسیل خوب باید به یک برند عاشورایی حداقل برای محبان اهل‌بیت(ع) تبدیل شود.

 جهانگیری تصریح کرد: مراسم عزاداری در استان باید از نگاه سنتی خارج شود و در مسیری همچون آستان مقدس رضوی حرکت کند تا در بخش تولیدی به یک برند شاخص مبدل شود که امیدواریم مسوولان امر در طرح برنامه‌ریزی گام‎های مؤثری بردارند.

انتهای پیام/

http://samtosoo.ir/archives/7950.html