چرا امام حسین حج را ناتمام گذاشت؟
316 بازدید
تاریخ ارائه : 10/29/2014 1:52:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

سرویس : قم
زمان :  ۱۳۹۳/۸/۷ - ۰۷:۴۴
شناسه خبر :۴۱۳۱۳۴پاسخ به شبهات عاشورا/2
چرا امام حسین حج را ناتمام گذاشت؟
خبرگزاری شبستان: مبلغ بین المللی حوزه با اشاره به شبهات عاشورا در باب اینکه امام حسین به جهت جنگ حج خود را ناتمام گذاشته است گفت: کسی که مُحرِم می شود باید تا آخر مراسم پیش برود و نمی تواند آنرا در اواسط امر ترک کند...

 حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی  استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، با اشاره به شبهات عاشورا در باب اینکه امام حسین به جهت جنگ حج خود را ناتمام گذاشته است گفت: کسی که مُحرِم می شود باید تا آخر مراسم پیش برود و نمی تواند آنرا در اواسط امر ترک کند.

 وی افزود: اینگونه بیان شده که امام شریعت را کنار گذاشته و به طرف کربلا حرکت کرده است و این سوال مهم را که امام حسین علیه السلام حج خود را ناتمام گذاشته و به جنگ رفته را ایجاد کرده اند این تفکر یک اشتباه بزرگ بود که برخی علمای شیعه نادانسته به آن دامن زدند.

مبلغ بین المللی حوزه ادامه داد:  امام حسین علیه السلام در روز 8 ذی الحجه از مکه خارج شده که این روز در رسالات دینی به یوم تربیه معروف می باشد زمانی که حجاج تازه از مکه به سمت عرفه حرکت می کنند . فعلا کسی محرم نشده و در لحظه های احرام هستند.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی  تصریح کرد: امام حسین علیه السلام اصلا محرم به حج نشدند  که بخواهند آن را نا تمام رها کنند امام حسین علیه السلام  حجی که انجام داد عمره مفرده بود نه تمتع چرا که تمتع در ماههای حج از جمله شوال، ذی القعده و ذی الحجه است در حالی که امام حسین علیه السلام در ماه رجب وارد مکه شدند .

 استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: پس این نشان دهنده این است که امام حسین علیه السلام ار ابتدا قصد محرم شدن نداشته است که بخواهند آن را نیمه تمام رها کنند .

وی یاد آور شد:امام حسین علیه السلام روز ی که  همه به برای کسب معرفت  به سوی  کعبه و صحرای عرفات می رفتند باید یک روز قبل حرکت می کردند که امام حسین علیه السلام در همان روز به طور نامحسوس به سمت کربلا حرکت کرد امام در طول مسیر گفت: ای مردم حج یعنی قصد کرن آهنگ کردن واگر کسی از شما می خواهد خدا را قصد کند باید این معرفت را در مسیر ولایت جستجو کند .

مبلغ بین المللی حوزه خاطر نشان ساخت: بزرگترین انحرافات در طول تاریخ به نام دین رخ داده است اگر مردم می فهمیدند حج بدون حسین معنا ندارد به مکه نمی رفتند اما گویی مردم تنها به دنبال رعایت ظاهری شرعیت بودند و در عرفه ماندن را مهم می دانستند نه کسب معرفت را.

حجت الا سلام جهانگیری سهروردی  افزود: در جامعه امروز نیز برخی مردم اینگونه اند که نماز اول وقت می خوانند  اما گویی متاسفانه مردم تنها به رعایت ظاره  شریعت توجه دارند .

استاد حوزه و دانشگاه ابراز داشت: حاکم مکه به امام حسین علایه السلام گفت: اگر می خواهی از مکه  بروی زودتر برو اگر تو بمانی یزید حمله می کند و شهر مرا نا امن خواهد کرد که امام در جواب پاسخ داد  من باشم یا نباشم یزید به این شهر حمله خواهد کرد، حاکم مکه گفت: نه کسی به این شهر حمله نمی کند جرا که اینجا شهر خداست و گفته این سرزمین  امن ترین سرزمین است  و امام حسین در ادامه گفت:  درست است که خدا گفته این شهر امن است اما اگر ولایت و امامت در آن باشد و من حسین نباشم اینجا نا امن ترین شهر است.

وی اذعان کرد: معیار ارزشهای  انسانی فرهنگ، تقوا  و انسانیت است نه سرزمین که متاسفانه  این نوع نگاههای تبلیغی در جامعه به وفور رخ می دهد .

مبلغ بین المللی حوزه گفت: امام حسین علیه السلام به حاکم مکه گفت: من از مکه می روم و ببین اینجا امن است یا نه که  چند سال بعد یزید به مکه حمله کرد به زنان و کودکان تجاوز و کعبه را به آتش کشید و این نشان از این است که ولایت و امامت بدون کسب معرفت امام حسین علیه السلام هیچ معنایی ندارد .

 حجت الاسلام  جهانگیری سهرودی ادامه داد : در جامعه امروز باید ظاهر شریعت را با باطن شریعت به یکدیگر پیوند دهیم چرا که امام حسین علیه السلام در عصر حاضر یک منشا بزرگ اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی سیاسی است که می توان با استفاده از سیاست معنوی امام حسین علیه السلام و درک شریعت معنوی و باطنی مشکلات جامعه را مرتفع ساخت.

پایان پیام/

http://www.shabestan.ir/detail/News/413416