مراقب رویکردهای آسیب‌زا در سینمای دفاع مقدس باشیم
48 بازدید
تاریخ ارائه : 9/30/2014 9:14:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

مراقب رویکردهای آسیب‌زا در سینمای دفاع مقدس باشیم

گروه هنر: یک پژوهشگر برجسته دینی با اشاره به اینکه در سال‌های آتی با گذر از نوع نگاه طنزپردازانه، رویکرد سومی در نگاه به دفاع مقدس در تولیدات سینمایی ما به وجود می‌آید، گفت: باید مراقب رویکردهای آسیب‌زا در فیلم‌های ژانر دفاع مقدس باشیم.

حجت‌الاسلام یحیی جهانگیری‌سهروردی، مبلّغ بین‌الملل و پژوهشگر برجسته دینی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از زنجان، با تأکید بر اینکه برای معرفی ابعاد مختلف دفاع مقدس به دنیا، باید با نیازها و زبان بین‌الملل آشنایی داشته باشیم، گفت: باید به این نکته واقف باشیم که معنویت، نیاز امروز جوامع مختلف است و این معنویت می‌تواند در قالب‌های امروزی و از طریق حقایق دفاع مقدس به دنیا ارائه شود.

وی افزود: یکی از مهمترین ابزارهایی که امروز در عرصه بین‌الملل مورد توجه ویژه قرار دارد، تولیدات هنری و سینمایی است که ایران نیز در این عرصه گام‌های فراوانی برداشته است.

این مبلّغ بین‌الملل با تأکید بر اینکه رویکرد و نگاه فیلم‌های ژانر دفاع مقدس در سال‌های پس از جنگ تحمیلی با تغییر و تحول روبرو شده است، گفت: در تولیدات سینمایی دفاع مقدس دهه 70 و 80، نگاه کارگردانان و سینماگران ما، قهرمان‌سازانه و حماسی بود و این نگاه در دهه 90 با تحول چشم‌گیری روبرو شد.

حجت‌الاسلام جهانگیری‌سهروردی تصریح کرد: این سیر تحول در دیدگاه‌ها و رویکردهای سینمای دفاع مقدس به‌گونه‌ای بود که از نگاه حماسی و قهرمان‌سازانه به رزمندگان در فیلم‌هایی همچون «آژانس شیشه‌ای» و «روز سوم»، به نگاهی طنزپردازانه در فیلم‌هایی همچون «اخراجی‌ها» و «ضدّ گلوله» رسیدیم.

نگاه صرف حماسی و یا صرفاً طنزپردازانه به دفاع مقدس، هر دو آسیب‌زاست

وی با بیان اینکه عملکرد ما در روایت دفاع مقدس در فیلم‌های دهه 90، واکنشی به عملکرد روایی فیلم‌های ژانر دفاع مقدس در دهه‌های 70 و 80 بوده است، اظهار کرد: نگاه صرف حماسی و یا نگاه صرفاً طنزپردازانه به دفاع مقدس، هر دو آسیب‌زاست همچنان که مقام معظم رهبری نیز خطاب به مسعود ده‌نمکی، کارگردان فیلم اخراجی‌ها فرمودند «فیلم خوبی بود اما یادت باشد که جنگ فقط همین نبود».

این پژوهشگر برجسته دینی با اشاره به اینکه در سال‌های آتی با گذر از این نوع نگاه طنزپردازانه، رویکرد سومی در نگاه به دفاع مقدس در تولیدات سینمایی ما به وجود ‌می‌آید، بیان کرد: باید مراقب رویکردهای آسیب‌زا در فیلم‌های ژانر دفاع مقدس باشیم.

حجت‌الاسلام جهانگیری‌سهروردی در پایان یادآور شد: امروز باید به دنبال رویکرد جدیدی در ساخت فیلم‌های ژانر دفاع مقدس برسیم تا این رویکرد نه قهرمان‌سازانه صرف و نه طنزپردازانه صرف باشد، فیلم دفاع مقدس باید با زبان بین‌الملل، ورای آسیب‌زایی، جنگ را به شکل حقیقی به جهان معرفی کند.

http://www.iqna.ir/fa/province/News/1454698