جلوگیری از نشر معارف ضد ‌دینی در فضای مجازی؛ نیازمند استراتژی حضور فعالانه در این فضا
41 بازدید
تاریخ ارائه : 6/9/2014 1:00:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

حجت‌الاسلام والمسلمین یحیی جهانگیری‌سهروردی، مبلّغ بین‌الملل و پژوهشگر علوم دینی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از زنجان، با تأکید بر اینکه فضای مجازی، ‌امروز به عنوان ظرفیتی ویژه در دنیا مطرح شده است، گفت: یکی از نکاتی که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم، این است که قدرت‌های غربی از صدور پیام انقلاب اسلامی ایران هراس دارند و همان‌گونه که امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری نیز بر آن تأکید داشته‌اند، باید از تمامی ظرفیت‌ها برای صدور پیام انقلاب بهره ببریم.
وی افزود: در این میان، فضای مجازی، به عنوان ظرفیتی سهل‌الوصول برای صدور و انتقال پیام انقلاب اسلامی ایران مطرح بوده و همه مسئولان و فعالان فرهنگی کشور باید از این ظرفیت نهایت بهره را ببرند.
این مبلّغ بین‌الملل عنوان کرد: مسئولان فرهنگی کشور باید به این موضوع توجه ویژه داشته و به این پرسش پاسخ دهند که چه دلیلی سبب شده است تا در برخی موارد، به جای صدور فرهنگ انقلاب اسلامی به سایر نقاط جهان، امروز واردکننده فرهنگ ناهمگن غربی شده‌ایم؟
حجت‌الاسلام جهانگیری‌سهروردی اظهار کرد: در افق ایران 1404، ایران به عنوان کشوری الهام‌بخش فرهنگی در منطقه باید معرفی شود و این‌که تاکنون تا چه حد به این هدف دست یافته‌ایم، نیاز به ارزیابی دارد.

امروز بسیاری از انقلاب‌های فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی رقم می‌خورد
وی با بیان این‌که امروزه بسیاری از انقلاب‌های فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی رقم می‌خورد، اضافه کرد: فضای مجازی ظرفیتی بالقوه برای بسط فرهنگ و صدور انقلاب اسلامی ایران است و نباید اجازه دهیم که این ظرفیت، مملو از معارف ضددینی و ضداخلاقی شود.
این پژوهشگر علوم دینی ادامه داد: جلوگیری از نشر معارف ضد ‌دینی و ضد اخلاقی در فضای مجازی، نیازمند استراتژی حضور فعالانه در این فضا است و این در حالی است که گاهی حضور نیروهای زبده فرهنگی ـ دینی در این فضا، حضور انفعالی است.
حجت‌الاسلام جهانگیری‌سهروردی با تأکید بر لزوم هدایت جنبش‌های جوان دینی در فضای مجازی، عنوان کرد: متأسفانه در برخی موارد به دلیل هدایت‌شده نبودن حضور جوانان در فضای مجازی، آنها گرفتار دام‌های قدرت‌های جاسوسی می‌افتند و این امر هشداری برای دولت‌مردان ما است.

سواد استفاده از فضای مجازی در بین جوانان کم است
نویسنده مقاله «شبکه‌های اجتماعی؛ فرصت یا چالش» سواد استفاده از فضای مجازی را در بین جوانان کشور در سطح پایین دانست و تأکید کرد: هویت‌های جعلی در این فضا سبب بروز جرم و بزه در آن شده و دولت باید به دنبال ارائه راهبردهای هدایتی به جوانان باشد.
وی ادامه داد: امروز باید به دنبال تبیین ابعاد استفاده از فضای مجازی بر اساس معرفت‌شناسی اسلامی باشیم و در غیر این صورت باید در طول 3 دهه آینده در انتظار بروز بحران در این زمینه بود.
این پژوهشگر علوم دینی با تأکید بر اینکه فضای مجازی بر اساس مکتب معرفت‌شناسی پراگماتیسم طراحی شده و در آن موضوعات غیرواقعی، ارزشمند معرفی می‌شوند، یادآور شد: این در حالی است که اسلام مبتنی بر مکتب واقع‌گرایانه است و فضای مجازی در جامعه‌ای اسلامی باید خود را با واقعیت‌های عینی هم‌سو کند.
حجت‌الاسلام جهانگیری‌سهروردی در پایان گفت: غرب به کمک تکنولوژی سعی دارد تا فضای مجازی را شبیه فضای واقعی کند، در حالی که سران غربی باید آگاه باشند که تا مشکل خود را با معرفت‌شناسی اسلامی حل نکنند، مطمئن باشند که در آینده نزدیک باید منتظر واکنش جدی مسلمانان در فضای مجازی باشند.

http://iqna.ir/fa/province/News/1415176