ازدواج سفید، تهدیدی برای سلامت جامعه است
48 بازدید
تاریخ ارائه : 5/28/2014 8:15:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

کارشناس شبکه جهانی سحر:

ازدواج سفید، تهدیدی برای سلامت جامعه است

گروه اندیشه: متأسفانه در سال‌های اخیر با وجود اینکه زمزمه‌هایی از ورود پدیده مضموم ازدواج سفید به برخی کلان‌شهرها شنیده می‌شود، مسئولان هیچ‌گونه نگاه آینده‌پژوهانه و جریان‌شناسانه به این موضوع ندارند، در حالی که این امر هشداری جدی برای سلامت جامعه محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین یحیی جهانگیری‌سهروردی، مبلّغ بین‌الملل و پژوهشگر علوم دینی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از زنجان، با اشاره به اینکه ازدواج سفید(White marriage) پدیده‌ای غربی است که زمزمه‌های رواج آن در برخی کلان‌شهرهای ایران را باید جدی گرفت، گفت: این پدیده تا دهه 80 توسط خود غربی‌ها نیز به عنوان ناهانجاری تلقی شده و با آن برخورد می‌شد اما در فرآیند سکولارسازی ارزش‌های سنتی، به پدیده‌ای معروف در غرب تبدیل شده است.
وی افزود: در جریان ازدواج سفید، عقدی اتفاق نمی‌افتد و دختر و پسر بر اساس هماهنگی شخصی و بدون هماهنگی خانواده، زیر یک سقف، زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند و می‌توان به جرأت گفت که این پدیده ابعاد شرعی نداشته و تعهدات یک ازدواج واقعی را ندارد.

رواج تک‌زیستی و دامن زدن به پدیده مضموم ازدواج سفید
این مبلّغ بین‌الملل و پژوهشگر علوم دینی با تأکید بر اینکه پدیده تک‌زیستی و زندگی مجردی، به رواج این پدیده دامن می‌زند، اظهار کرد: همان‌گونه که مقام معظم رهبری در سخنان خود درباره سبک زندگی، زندگی مجردی جوانان را مورد توجه و هشدار قرار دادند؛ نیاز به همدم در درون زندگی مجردی و تک‌زیستی، ممکن است افرادی که توان ازدواج واقعی را ندارند، به ورطه گرایش به این‌گونه پدیده‌های مضموم بکشاند.
حجت‌الاسلام جهانگیری تصریح کرد: متأسفانه در سال‌های اخیر با وجود اینکه زمزمه‌هایی از ورود این پدیده مضموم به برخی کلان‌شهرها شنیده می‌شود، مسئولان هیچ‌گونه نگاه آینده‌پژوهانه و جریان‌شناسانه به این موضوع نداشته و نسبت به آن بی‌توجه هستند؛ در حالی که این امر هشداری جدی برای سلامت جامعه محسوب می‌شود.

برخی جوانان از مسئولیت‌های ازدواج واقعی گریزان شده‌اند
وی مسئولیت‌آور بودن ازدواج را موضوعی دانست که سبب می‌شود برخی جوانان از زیر بار مسئولیت‌ها شانه خالی کنند و ادامه داد: جوانی که وارد زندگی مشترک واقعی می‌شود، باید هزینه‌های معیشت، تربیت فرزند و حتی در برخی مواقع، هزینه‌های طلاق را متحمل شود و از آن‌جایی که این مسئولیت‌ها در ازدواج سفید، وجود ندارد، گرایش به آن ساده‌تر خواهد بود.
کارشناس شبکه جهانی سحر با تأکید بر اینکه قانون‌گذاری سخت‌گیرانه در مسیر طلاق، سبب افزایش طلاق عاطفی یا پنهانی می‌شود، عنوان کرد: این هشداری است به مسئولان فرهنگی جامعه که با سهل‌انگاری در این زمینه، سلامت جامعه در آینده با مخاطره روبرو خواهد شد.

هزینه‌های روحی و اجتماعی طلاق تبیین شود
این مبلّغ بین‌الملل و پژوهشگر علوم دینی با اشاره به اینکه طلاق، مکروهی است که پیامبر اکرم(ص) آن را مضموم دانسته است، ادامه داد: باید برای جوانان خود تبیین کنیم که طلاق، چه عواقب و هزینه‌های روحی و اجتماعی را به دنبال خود دارد؛ ولی در این حین، نباید قوانین دست‌ و ‌پاگیر برای طلاق تبیین شود تا شاهد طلاق پنهانی و عاطفی در جامعه نیز نباشیم.
حجت‌الاسلام جهانگیری یادآور شد: از سال 1391 که خانه‌های مجردی، بنا بر اعلام مسئولان انتظامی کشور در شمال شهر تهران پا گرفته‌اند، گرایش‌هایی نیز به سمت ازدواج سفید دیده شده است که این پدیده ناهنجار و رواج آن، بسیار نگران‌کننده است و با بی‌توجهی، ممکن است به بحرانی در جامعه اسلامی ما تبدیل شود.

http://www.iqna.ir/fa/province/News/1410969