داشتن نگاه آینده پژوهانه در سیاست های جمعیتی کشور لازم است
41 بازدید
تاریخ ارائه : 5/17/2014 11:29:00 AM
موضوع: اقتصاد

مبلغ بین المللی و پژوهشگر علوم دینی گفت: داشتن نگاه آینده پژوهانه در سیاست های جمعیتی ،لازمه یک کشور می باشد.

حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی، محقق و پژوهشگر در حوزه علوم دینی و مولف مقالات و کتاب های مختلف و از مبلغان بین المللی با اشاره  به موضوع سیاست های جمعیتی کشورایران وداشتن نگاه آینده پژوهانه در برنامه ریزی های یک کشور، افزود: یک کشوربا برنامه ریزی در کنار توجه به مشکلات مقطعی به آینده هم می بایست توجه داشته باشد.

وی ادامه داد:جمعیت ایران در نتیجه عدم توجه به آینده در طول دهه های اخیر با فراز و فرودهای فراوانی مواجه شده است وچه بسیار مواردی که در دوران رشد بالای جمعیت کشور، بدون نگاه به آینده فراهم کردیم و در آینده بدون کاربرد باقی ماند.

پژوهشگر علوم دینی تصریح کرد:به طور مثال در مقطعی که کشور با افزایش میزان زاد و ولد مواجه بود در نتیجه عدم توجه به این نوع نگاه در عین تلاش های فراوان برای رفع مشکلات مقطعی با مشکلات فراوانی مواجه شدیم.

سهروردی در پاسخ به این سوال خبرنگارسمت وسو”که چگونه می توان در کنار تشویق به افزایش باروری نگاه آینده پژوهانه هم داشت؟” گفت: بعضی ملیت ها به موضوع کیفیت جمعیت توجه ویژه دارند و جمعیتی برای آینده کشور می خواهند که در کنار مسئله آماری جمعیتی سالم باشند مثلا در بلاروس وزارت جمعیت این کشور پروسه تولد بچه را از زمان تصمیم گیری برای داشتن فرزند توسط والدین تا پس از تولد را بررسی می کند و در ادامه این نظارت ها پیامدهای مثبت فراوانی برای این کشور به همراه دارد.

وی ادامه داد:اگر نظارت ها قبل و در طول زندگی ادامه داشته باشد جمعیت کیفی به لحاظ سلامت و داشتن رتبه بالای ذهنی و هوشی افزایش یافته و اینها افتخار ملی را بالا می برد.

این مبلغ بین المللی با اشاره به رابطه جمعیت و معضل بیکاری، افزود: امروزه با مشکل جمعیت بیکار در کشور مواجه هستیم که باید در کنار تلاش برای رفع آن به وضعیت موضوع کار در آینده کشور هم توجه کنیم.

وی تصریح کرد:  وقتی یک قوم، فرهنگ و یا ملیتی تنها وارد کشوری می شود در آن هضم می شود ولی برای چنین حضوری (جمعیت چند هزار نفری به عنوان نیروی کار) باید منتظر مسائل پیرامونی از جمله غلبه یا تعارض فرهنگی نیز بود.

جهانگیری ادامه داد:بنابراین ایران علاوه بر توجه به موضوع بیکاری در کشور و ایجاد فرصت های شغلی هم باید نگاه آینده پژوهانه داشته باشد.

وی با اشاره به وضعیت مطالعات آینده پژوهانه در ایران افزود:مطالعات آینده پژوهانه کشور ایران بسیار جوان و نوپا است واتفاقاتی در آینده خواهیم داشت که باید نسبت به آن هوشیار باشیم.

پایان خبر//

http://samtosoo.ir