اسلام نیازمند تشکیل اتحادیه جهانی سایبری است
29 بازدید
تاریخ ارائه : 5/4/2014 10:33:00 AM
موضوع: تبلیغ

اسلام نیازمند تشکیل اتحادیه جهانی سایبری است

گروه فضای مجازی: ‌پژوهشگر علوم دینی با تأکید بر این‌که ما نیازمند یک اتحادیه جهانی سایبری هستیم، گفت: فعالیت‌های سایبری مسلمانان به شکل جزیره‌ای انجام می‌شوند و شبکه در‌هم تنیده‌ای را نداریم که پیام‌های ارزشی دینی خود را بتوانیم در مدت کوتاهی در جهان انتشار دهیم.

حجت‌الاسلام یحیی جهانگیری، مدرس و پژوهشگر علوم دینی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از زنجان‌، گفت: با وجود این‌که توهین و اهانت به اهل بیت(ع) در طول تاریخ مشاهده شده است، ولی نخستین اهانت‌هایی که در عرصه سایبری به ائمه اطهار(ع) صورت گرفت، هجمه‌هایی بود که علیه امام هادی(ع) صورت گرفت.
وی با تأکید بر این‌که توهین‌های تاریخی به ائمه اطهار(ع) در راستای خانه‌نشین کردن این بزرگواران انجام می‌شد، افزود: این یک واقعیت است که امروز گرایش به اسلام و مکتب اهل بیت(ع) بسیار جدی است و دشمنان اسلام برای متوقف کردن این گرایش‌ها، به حربه توهین و تمسخر روی آورده‌اند.

تمسخر، حربه دشمن در مبارزه با مقدسات دینی است
این مدرس و پژوهشگر علوم دینی اظهار کرد: یکی از فلاسفه غربی اشاره می‌کند که: «اگر می‌خواهید مقدسات بین مردم از بین برود، تنها کافی است آنها را یک بار به سخره بگیرید و اگر توانستید باورمندان به این مقدسات را به این امر به خنده وادارید، ایمان آنها را متزلزل کرده‌اید» و این جملات نشان می‌دهد که آنان دریافته‌اند که تمسخر، بهتر از نقد علمی در راستای مبارزه با مقدسات دینی عمل می‌کند.
حجت‌الاسلام جهانگیری با بیان این‌که علاقه کاربران شبکه‌های اجتماعی به مطالب طنز، بر این مسئله دامن می‌زند، ابراز کرد: این گرایش، تهدیدی جدی برای مقدسات ماست و اگر کار فرهنگی جدی در این زمینه صورت نگیرد، باید آماده توهین‌های دیگر نیز به مقدساتمان در عرصه سایبری باشیم.

امور مقدس، غیرت دینی را شکل می‌دهند
وی اظهار کرد: باید بر این نکته واقف باشیم که این امور مقدس هستند که غیرت دینی را به‌وجود می‌آورند و امروز تنها ارزش‌های دینی نیستند که از سوی دسمنان به سخره گرفته می‌شوند، بلکه گاهاً مشاهده می‌کنیم که ارزش‌های انقلابی ما نیز با این هجمه‌ها روبرو می‌شوند.
این کارشناس مسائل مذهبی با تأکید بر این‌که ما نیازمند یک اتحادیه جهانی سایبری هستیم، عنوان کرد: خوشبختانه فعالیت‌های خوبی از سوی مسلمانان در عرصه سایبری در حال انجام است اما این فعالیت‌ها به شکل جزیره‌ای انجام می‌شوند و شبکه درهم تنیده‌ای را نداریم که پیام‌های ارزشی دینی خود را بتوانیم در مدت کوتاهی در جهان انتشار دهیم.
این مدرس و پژوهشگر علوم دینی ادامه داد: توصیه جوانان به اتحاد و یک‌پارچگی از سوی فعالان حوزه دین و فرهنگ، در حالی صورت می‌گیرد که هیچ شبکه درهم‌تنیده‌ای برای فعالیت آنان در حوزه سایبری وجود ندارد؛ در حالی‌که این اقدام، هزینه چندانی نیز نیاز ندارد.

لزوم بهره‌گیری از نگاه مثبت دولت به فعالیت‌های فرهنگی ـ مردمی
حجت‌الاسلام جهانگیری با اشاره به این‌که دولت تدبیر و امید، نگاه مثبتی به فعالیت‌های فرهنگی سازمان‌های مردم‌نهاد دارد، اظهار کرد: این نگاه مثبت باید در جهت ترویج معارف اهل بیت(ع) مورد بهره‌برداری قرار گیرد و به تعبیر مقام معظم رهبری، حرکت‌های خودجوش ترویجی جوانان کشور باید حمایت شود.
وی در پایان یادآور شد: نباید در ترویج فرهنگ و معارف اهل بیت(ع) به نگاه آکادمیک بسنده کنیم و باید آگاه باشیم که گاهی تولید یک نماهنگ چند ثانیه‌ای، بسیار اثربخش‌تر از کتاب‌های بلندی است که در شناساندن سیره اهل بیت(ع) نوشته می‌شود.

http://iqna.ir