زنان و مشکلات فرآروی. مصاحبه با شبستان نیوز
69 بازدید
تاریخ ارائه : 4/23/2014 8:16:00 AM
موضوع: جامعه شناسی

سرويس : قم روز زن بهانه ای برای نگاه جدی به مشکلات پیرامون جامعه زنان؛  قوانین مخفی مانده ازمنظراسلام نسبت به زن رابه قوانین موضوعه تبدیل کنیم ا خبرگزاری شبستان: یک محقق و پژوهشگر حوزوی با تاکید بر لزوم نگاه جدی به مسائل و مشکلات پیرامون جامعه زنان گفت:ما باید قوانین مخفی مانده ای که اسلام در حوزه زنان مطرح کرده را به قوانین موضوعه تبدیل کنیم. خبرگزاری شبستان - قم:امروز 20 جمادی الثانی، مصادف با سالروز میلاد دخت نبی مکرم اسلام و روز بزرگداشت مقام زن و مادر در کشورمان است. به همین مناسبت حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی، محقق و پژوهشگر حوزوی، مولف کتاب "بگذار زندگی کنم" و مبلغ بین المللی پیرامون مسائل مربوط به جامعه زنان در گفتگو با خبرنگار شبستان در قم ضمن تبریک این روز به جامعه بزرگ مادران، زنان و دختران ایران اسلامی با اشاره به نگاه اسلام به بانوان خاطرنشان کرد: حقیقتا ظرفیت های فطری اسلام و فقه اسلامی درباره زن تا کنون خوب بیان نشده است. مولف کتاب "بگذار زندگی کنم" ادامه داد: متاسفانه امروز در دنیا نگاه بدی مطرح و چنین وانمود کرده اند اکه این نگاه اسلام است نسبت به موضوع زن، نگاهی ضد زن ولی ما نتوانسته ایم در مقابل این نگاه شخصیت برجسته بانوی مسلمان را مطرح کنیم.
وی با بیان اینکه این نوع نگاه باعث شکل گرفتن گروه هایی مثل فمنیست های آنتی اسلام شده که از اصل اسلام خبر ندارند، خاطرنشان کرد: برای گذر از این برهه یکی از نکات این است که ما جایگاه زن را از نگاه اسلام به خوبی بشناسیم و یک سری کج فهمی هایی که متاسفانه در عالم بیرون وجود دارد را رفع کنیم.
حجت الاسلام سهروردی افزود: نکته جالب این است، آنهایی که در چنین گرایش هایی هستند اگر اسلام را بشناسند با تمام وجود به این آیین شریف گرایش می یابند.
بیشترین گرایش به اسلام در میان زنان// اسلام بیشترین ارزش را به زنان داده است
وی تصریح کرد: همانطور که می دانید در میان افراد تازه مسلمان آنهایی که بیشترین گرایش را به اسلام دارند، زنان هستند تا مردان چرا که خودشان می فهمند که اسلام بیشترین ارزش را اتفاقا به زن داده است.
این محقق و پژوهشگر حوزوی با تاکید بر لزوم حسن استفاده از روز زن برای اصلاح برخی کج فهمی ها در موضوع نگاه اسلام به زن گفت: ما باید نکته های مبنایی فقهی و اسلامی را در این خصوص مطرح کنیم.
وی با بیان اینکه اسلام 1400 سال پیش این نکته ها را طرح کرده، افزود: با این وجود برخی ها هنوز هم تا نگاه غربی های به موضوع زن و موضع گیری های ضد اسلامی آن ها را می بینند به راحتی تسلیم می شوند.
قوانین مخفی مانده از منظر اسلام نسبت به زن را به قوانین موضوعه تبدیل کنیم
وی تصریح کرد: ما باید قوانین مخفی مانده ای که اسلام در حوزه زنان مطرح کرده را به قوانین موضوعه تبدیل کنیم.
حجت الاسلام سهروردی ادامه داد: ما باید به خانه داری زن را یک ارزش قانونی بدهیم چرا که بسیاری از مشکلات امروز ما از همین بی تفاوتی نشات می گیرد، امروز در موضوع ازدواج، کشور به بحران رسیده، خوب باید دید، چرا؟، باید دید که چرا دختران جامعه ما به جای علاقه به خانه داری سراغ تحصیل و کار می روند.
خانه داری در کشور ما یک ارزش تلقی نمی شود
وی تصریح کرد: متاسفانه در جامعه ای با چنین الگوی رفتاری زنانی را می بینیم که از خانه دار بودن خود خجالت می کشند و تنها دلیلش این است که این وضوع هنوز در کشور ما یک ارزش تلقی نشده است.
مولف کتاب "بگذار زندگی کنم" گفت: این مسئله انعکاس همان موردی است که در ابتدا مطرح کردم، ما باید به گونه ای برنامه بچینیم که قوانین موضوعه اسلام در این موارد به عنوان یک ارزش بلند در جامعه تلقی شود.
وی افزود: مثلا خانمی که در مدرسه یا مهد با چندیدن کودک یا دانش آموز سر و کله می زند، حقوق و بیمه دارد ولی مادری که فرزند تربیت می کند، آخرش هیچ چیزی ندارد و نکته مهم در این خصوص این است که آیاد مادر خانه از معلم مهد و مدرسه کمتر زحمت و سختی می کشد.
آیا زنان خانه دار نیازی به حمایت نظام اسلامی ندارند! 
وی ادامه داد: نظام اسلام به بانون شاغل برای فعالیتشان پول می دهد ولی آیا زنان خانه دار و مادران نیازی به حمایت نظام اسلامی ندارند، این خانم ها مطالبان جدی جامعه زنان ماست و باید به آنها توجه ویژه داشت.
بلندای این روز را درک کنیم
حجت الاسلام سهروردی گفت: نکته مهم دیگر در موضوع گرامیداشت مقام زن بلندای این روز است، ما شخصیت و مقام بانویی را گرامی می داریم که تا 18 سالگی توانستند بلندای معارف اخلاقی را به دنیا معرفی کنند و بزرگ ترین دانشمند جامعه اسلامی بعد از پیامبر علی بن ابی طالب (ع) حرف های حضرت زهرا (س) را املا می کرد.
این پژوهشگر حوزوی ادامه داد: حضرت زهرا (س) برای خود کرسی تدریس ارزش های اخلاقی، انسانی و اسلامی داشت و بسیاری از زنان و مردان پای درس هایش می نشستند.
وی تصریح کرد: این بانوی عظیم الشان آنجا که می دید، حرف زدن کافی نیست، مردانه به میدان می آمد و از حق دفاع می کرد.
وی با شاره به عمر کوتاه حضرت ادامه داد: حضرت فاطمه (س) هر چند عمر کوتاهی داشتند ولی عرض زندگی شان خیلی بلند بود و پربرکت و ما باید این ظرفیت ها را بشناسانیم.
حجت الاسلام سهروردی گفت: البته همچنان که به بلندای این شخصیت توجه داریم باید ببینیم که درجامعه امروز ما چه رنج هایی مبتلابه دختران و زنان است.
سازمان ملی جوانان چه پژوهش هایی در موضوع دغدغه های جامعه زنان انجام داده؟
وی تصریح کرد: واقعیت این است که دل هایشان پر از دغدغه های جدی است این مسئله را می توان با مطالعه گروه سنی بانوان از 20 تا 30 سالگی متوجه شد، دغدغه هایی مثل تک زیستی ها و مشکلات آن، دغدغه هایی مثل دوره ازدواج و مسائل قبل و بعد از آن و باید دید که سازمان های متولی همچون سازمان ملی جوانان چه پژوهش هایی در این موضوع داشته است.
باید زنان را توانمند پرورش دهیم
وی با اشاره به آمار بالای طلاق و مشکلاتی که این زنان به تنهایی به دوش می کشند، خاطرنشان کرد: این ها مسائلی است که باید پژوهش های علمی در مورد آن صورت گیرد و باید دید آیا تا کنون مثلا برای توانمندسازی زنان کاری صورت گرفته تا پس از جدایی قادر به تامین مخارج زندگی خود باشند. مولف کتاب "بگذار زندگی کنم"ادامه داد: بنده روی این مسئله تا حد قسم ایستادگی می کنم، ما باید زنان را توانمند کنیم تا اگر مشکلی برایشان پیش آمده (مثل طلاق یا فوت همسر) بتوانند از عهده آن بربیایند.
وی تصریح کرد: ما اصلا موضوع کارآفرینی در حوزه زنان را کاملا فراموش کرده ایم و روز زن بهانه ایست تا جدی تر به این موارد نگاه کرده و از محضر دینی پاسخی برای سولات موجود داشته باشیم.
پایان پیام/
http://www.shabestan.ir