حوزه های علمیه به موضوع فقه و نشاط بپردازند
63 بازدید
تاریخ ارائه : 4/12/2014 1:06:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

محقق و مبلغ بین المللی با اشاره به تقارن ایام فاطمیه و روزهای آغازین امسال گفت:حوزه های علمیه باید در موضوع بحث فقه و نشاط کار کنند.

حجت الاسلام یحیی سهروردی، محقق و پژوهشگر در حوزه علوم دینی و مولف مقالات و کتاب های مختلف و از مبلغان بین المللی در گفت وگو با خبرنگار سمت وسو با توجه به تقارن ایام فاطمیه و روزهای آغازین  امسال تصریح کرد: اهل بیت (ع) به ما الگوداده اند و بر اساس همین الگو شیعه در کنار عقلانیت، منطق ومعرفت باید یک برونداد فرهنگی و تمدنی هم داشته باشد.

شیعه بودن فقط به معنای داشتن یک باور خاص نیست
وی با بیان اینکه باید این الگوها رفتارهای فردی و هم در رفتارهای اجتماعی و حتی در پوشاک و گفتار ما هم مشخص باشد، اضافه کرد: شیعه بودن فقط به معنای داشتن یک باور خاص نیست بلکه علاوه بر باورهای خاص یک سری رفتارها، گفتارها و رویکردهایی هم در زندگی دارد که با دیدن این موارد هر کسی از هر جای دنیا که باشد، می فهمد که این فرد شیعه است.

 محقق و پژوهشگر در حوزه علوم دینی ادامه داد: اینکه امام صادق (ع) تاکید می کنند که باید شیعه ما را بشناسند نیز نشان دهنده همین مسئله است.

وی افزود: شیعه باید مناسک داشته باشد و غم ها و شادی هایش مشخص باشد این یک ماهیت اساسی است و نباید آن را گم کنیم.

مردم ایران امسال پیام خود را در موضوع هماهنگی مناسبت های مذهبی و ملی به دنیا صادر کردند
سهروردی افزود: امسال ایران به دنیا یک پیام ارزشی صادر کردو آن هم اینکه ملت ایران می تواند بین میراث ملی و ارزش دینی، جمع ببندد.


این هنر ایرانی هاست که در طول تاریخ توانستند خود را با ارزش های اسلامی همگن کنند

این مبلغ بین المللی با بیان اینکه بسیاری از فرهنگ ها و ملل دنیا در این موضوع موفق عمل نکرده اند، خاطرنشان کرد:  ملل دنیا نتوانسته اند بین دو چیز هماهنگ شوند مثلا اروپایی ها در این موضوع نتوانستند خود را با مسیحیت جمع کنند اما این هنر ایرانی ها بوده و در طول تاریخ توانستند خود رابا ارزش های اسلامی همگن کنند.

تقارن نوروز و ایام فاطمیه در ظاهر یک تناقض است
وی در ادامه با تاکیدبر تقارن روزهای آغازین سال۹۳ و ایام فاطمیه تصریح کرد: امسال نوروز که اوج شادی در میراث ملی ماست و ایام فاطمیه که اوج غم و حزن ارزشی و دینی ماست با هم در یک زمان قرار گرفتند که این تقارن در ظاهر به شکل یک تناقض دیده می شود ولی مردم ما می تواند این دورا با هم جمع کنند.

 مهندسی غم و شادی نداریم
این مبلغ بین المللی با بیان این موضوع که ما مهندسی غم و شادی در جامعه نداریم، افزود: مقام معظم رهبری هم همیشه دغدغه مهندسی فرهنگی را داشته و آن را به عنوان یک مطالبه جدی مطرح می کنند و اخیرا نیز در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را مجددا مورد تاکید قرار دادند.

وی گفت: یکی از بحث های مهم حوزه فرهنگ بحث شادی و غم است باید بتوانیم این موضوع را ساماندهی کنیم.

حجت الاسلام سهروردی تصریح کرد: ما مردمی هستیم که روزهای شاد و روزهای غمگین داریم ولی متاسفانه برخی مواقع می مانیم که چگونه شاد باشیم و چگونه غمگین.

حوزه های علمیه به موضوع فقه و نشاط بپردازند
وی ادامه داد: حوزه های علمیه باید در موضوع بحث فقه و نشاط کار کنند ما امروزه به برکت انقلاب اسلامی در عرصه های مختلف فقه مثل فقه هسته ای یا پزشکی ورود یافته ایم.

این مسئول  تصریح کرد: ما باید بحث نشاط و شادی ها مردم را از منظر فقهی بحث کرده و الگو و سبک بدهیم این مسئله ایست که باید مورد توجه حوزوی ها و نخبگان قرار بگیرد.

پایان خبر//

http://samtosoo.ir/archives/3100.html