ما به‌عنوان شیعه علی چه نقشی در عصر خود ایفا می‌کنیم؟ مطلب ویژه
30 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

ما به‌عنوان شیعه علی چه نقشی در عصر خود ایفا می‌کنیم؟ مطلب ویژه

  • چاپ
  • پست الکترونیکی
منتشرشده در: اخبار
شنبه, 27 خرداد 1396 ساعت 23:53
بازدید: 8 مرتبه
کد خبر:13891
(0 رای‌ها)
زهرا نصیری - مردم‌نو؛ مظلومیت، واژه غریبی‌ست که در میان شیعیان تداعی‌گر رنج‌هایی است که بر ائمه علیهم‌السلام به‌ویژه امام علی علیه‌السلام رفته و همواره مردم هر عصری، مردمان عصر پیش از خود به‌خصوص مردم هم‌عصر ائمه علیهم‌السلام را مورد ملامت و لعن قرار می‌دهند که چرا امام و مولای خود را به‌دست غربت و تنهایی سپردند و باعث مظلومیت حق شدند. البته که مورد ظلم قرار دادن حق، مذموم است و تنها گذاشتن امام و هادی راه نکوهیده، اما نکته قابل تامل این است که آیا این مظلومیت مختص آن دوره از تاریخ بوده و مردمان بعد از آن به وظیفه خود آنگونه که باید عمل کرده‌اند؟ اگر چنین است لاجرم باید در عصر کنونی، مظلومیت از چهره شخصیت و معارف امام علی علیه‌السلام زدوده شده بود و با آثار گران‌سنگی که از آن حضرت به‌جا مانده، معارف نورانی سیره و حکمت علوی به جهانیان عرضه می‌شد. اما به‌راستی شیعه تا چه حد در این راه موفق عمل کرده است؟
ما به‌عنوان شیعه علی چه نقشی در عصر خود ایفا می‌کنیم؟در این خصوص با حجت‌الاسلام دکتر یحیی جهانگیری سهروردی - مدیرکل ارتباطات علمی و بین‌المللی دانشگاه مذاهب اسلامی به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه از نظرتان می‌گذرد.
جهانگیری اظهار می‌کند: یکی از مواردی که ما بدان مبتلا هستیم و تبدیل به بلای خانمان‌سوز و جانکاه ما شده، این است که خیلی راحت درباره تاریخ قضاوت می‌کنیم، حال آنکه نمی‌دانیم اگر ما در آن برهه تاریخی حضور داشتیم، چه نقشی ایفا می‌کردیم. متاسفانه ما به‌راحتی خود را می‌پیراییم، اما خبر نداریم که چگونه تاریخ را آلاییده‌ایم.
وی عنوان می‌کند: ما باید بیش از اینکه از تاریخ و وقایع آن خبر دهیم، باید از خود سوال کنیم که اگر در آن برهه از تاریخ بودیم، چه می‌کردیم. به‌جای بیان جمله‌های خبری از تاریخ، باید با جمله‌های استفهامی از خود بپرسیم که اگر در برهه تاریخی زندگی حضرت علی علیه‌السلام حضور داشتیم، چه نقشی ایفا می‌کردیم.
این مبلّغ بین‌المللی با بیان اینکه امام علی علیه‌السلام مظلوم در تاریخ، نه که مظلوم تاریخ است، تاکید می‌کند: یادمان باشد که علی علیه‌السلام فقط مظلوم در برهه‌ای از تاریخ نبود، بلکه او مظلوم هماره تاریخ است.
وی می‌افزاید: امام علی علیه‌السلام به مردم زمان خود فرمودند: «بپرسید از من قبل از آنکه از میان شما بروم» و ما همواره تاریخ را محکوم می‌کنیم که از نعمت وجود امام بهره کافی نبردند، اما جا دارد این سوال را هم از خود بپرسیم که امروز ما چقدر آموزه‌های امام علی علیه‌السلام را در نهج‌البلاغه مطالعه می‌کنیم و چقدر در معرفی نهج‌البلاغه و غررالحکم تلاش کرده‌ایم؟ اصلا امروز چقدر گوش ما آماده شنیدن سخنان امام علی علیه‌السلام است؟ با پاسخ به این سوالات می‌بینیم که ما خود را محروم کرده‌ایم، اما به‌راحتی درباره تاریخ قضاوت می‌کنیم. نکند ما هم هر سال، شب ۱۹ ماه رمضان یک ابن‌ملجم باشیم؟ او اگر شخص علی را ترور کرد، نکند ما هم با عدم معرفی علی علیه‌السلام به دنیا، به شخصیت حضرت ضربه بزنیم.
مدیرکل ارتباطات علمی و بین‌المللی دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه به نقل خاطره‌ای از یک سفر تبلیغی خود می‌پردازد و می‌گوید: سال ۸۹ برای تبلیغ در بلاروس بودم. روزی یکی از اساتید را در کتابخانه دیدم. تا فهمید من مسلمانم، از تروریسم پرسید. - متاسفانه در جهان امروز، اسلام مساوی با ترور است - بعد از صحبت و گفت‌وگو و پرسش و پاسخ، به نظر می‌رسید که راضی شده است و خواست که خداحافظی کند. من هم به‌منظور بدرقه او بلند شدم، اما او ترسید و گفت شما مرا تعقیب می‌کنید؟ برایش توضیح دادم که ما طبق سنتمان، شایسته می‌دانیم اگر با کسی نشستیم او را بدرقه کنیم. او مشتاقانه پرسید: کدام فیلسوفی به شما این آموزه‌ها را آموخته است؟ وقتی خواستم بگویم امام علی علیه‌السلام، دیدم او که امام نمی‌شناسد. لذا گفتم: این جمله از پرفسور علی است. شب همان روز ایمیل زد که من هرچه در گوگل professor Ali جست‌وجو کردم، چیزی نیافتم. من هم در پاسخ او، زندگینامه امیر کلام را پیدا کردم و به‌جای کلمه امام، پرفسور گذاشتم و بعدها در تداوم ارتباط به او فهماندم که علی علیه‌السلام فراتر از پرفسورهاست. آنجا بود که دیدم ما امام علی علیه‌السلام را حتی به اندازه یک پرفسور هم به دنیا معرفی نکرده‌ایم.
جهانگیری اظهار می‌کند: ما تنها از ضربت خوردن امام و مظلوم ماندن شخص علی علیه‌السلام سخن می‌گوییم، اما هرگز به این توجه نمی‌کنیم که چقدر شخصیت علی علیه‌السلام با رفتارها و کردارهای ما ضربه می‌بیند. اهمیت کردار کسانی که تحت عنوان شیعه هستند، از کلام امام صادق علیه‌السلام نمایان است که می‌فرمایند: «يا مَعْشَر الشِّيعَةِ إنَّکمْ قَدْ نُسِبْتُمْ إلَينا کونُوا لَنا زَيْناً وَ لا تَکونُوا عَلَيْنا شَيْناً؛ ای شيعيان، شما به ما منسوب هستيد، پس مايه زينت ما باشيد، نه مايه آبروريزي ما.» حال باید از خود پرسید ما به‌عنوان شیعه امام علی علیه‌السلام، در عصر خود چه نقشی ایفا می‌کنیم و چقدر مایه زینت ائمه هستیم؟
وی تاکید می‌کند: نتیجه جلسات روضه ما باید این باشد که معارف اهل بیت علیهم‌السلام را برای خود آموزه قرار دهیم، نه اینکه آن‌ها را مخصوص موزه کرده و فقط در جلسات روضه عنوان کنیم. ما باید به‌جای روایت صرف از زندگی اهل‌بیت، در سیره ائمه درایت کنیم و هر روز را برای خود عاشورایی ببینم که قرار است در آن با جبهه باطل مبارزه کنیم.
این مبلّغ بین‌المللی با بیان اینکه مطالعه مردم‌شناسی و جامعه‌شناسی شیعه نشان می‌دهد که همواره یک نگاه انفعالی به شعیان داده شده است، تصریح می‌کند: به‌طور مثال شیعیان در بحث ظهور همیشه منتظر بوده‌اند که امام زمان علیه‌السلام بیاید و مردم را از ظلم و ستم نجات دهد، اما امام خمینی با نهضت خود تبیین کرد که مردم باید مقدمات را آماده کنند و از این طریق، مقوله ظهور را به انتظار نشستن نه، بلکه به انتظار ایستادن تعبیر کردند. لذا ما امروز باید ببینم که تکلیفمان کدام است و به آن عمل کنیم.
ارتباط با سردبير
http://www.zanjannews.com/%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%87/item/13891-%D9%85%D8%A7-%D8%A8%D9%87%E2%80%8C%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B4%DB%8C%D8%B9%D9%87-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%DA%86%D9%87-%D9%86%D9%82%D8%B4%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%D8%B5%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D9%81%D8%A7-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%9F